Performanţă fantastică. România s-a calificat la Campionatul Mondial de Volei, după o pauză de 25 de ani

După un sfert de secol, reprezentativa de tineret a României la volei feminin a obţinut o calificare fantastică la Campionatul Mondial. Fetele vor fi prezente la turneul final sub 18 ani, de anul viitor, după ce s-au clasat pe locul 5 la Europenele de tineret din Bulgaria. În partida pentru locurile 5-6, de la Sofia, România a trecut de Belarus, scor 3-0 (25-16, 25-21 şi 25-10). Meciul decisiv pentru calificare a fost cel cu Slovenia, câştigat dramatic de fetele noastre cu 3-2, după 15-10 în setul decisiv. Ultima dată când România a participat la un Campionat Mondial de tineret se întâmpla în 1993, în Slovacia. Pe lângă calificare, fetele noastre şi-au asigurat prezenţa şi la Jocurile Olimpice ale Tineretului European, care vor avea loc în Azerbaidjan. Alexia Căruţaşu (14 ani) a fost cea mai bună jucătoare din lot. Este fata fostului mare baschetbalist Virgil Căruţaşu. A marcat 36 de puncte în partida cu Slovenia şi se luptă pentru titlul de MVP-ul turneului final.