Dansatorii mureșeni medaliați la „Cupa Floris"

Sala Polivalentă din Bistrița a găzduit sâmbătă, 28 aprilie, ediția a 42-a a Concursului Național de Dans Sportiv „Cupa Floris", care a reunit la start mulți concurenți din România, dar și de peste hotare, din Bulgaria și Ungaria. Perechea târgumureșeană Sorana Nicoleta Moldovan / Horațiu Cioloboc, de la clubul Rondo Dance (foto, în centrul imaginii), s-a clasat pe primul loc la secțiunea Open Basic Standard, categoria de vârstă 16-34 ani. Aceiași dansatori au ocupat poziția a patra la Open Standard și la Open Latino, 16-34 ani. O altă pereche, Cseke Kristina - Dennis Andrei Popeanu, legitimată la Dance Art - CSȘ Târgu-Mureș, a terminat pe locul întâi în finala clasei D, 12-13 ani. Fabian Dorottya Karola și Simo Tamás Ferenc, de la Dance Art - CSȘ Târgu-Mureș, s-au clasat pe locul trei la clasa E, 14 ani, iar perechea reghineană Alexandra Denisa Rus - David Dumitru Szabo, legitimată la Dansul Viorilor, a terminat pe poziția a treia la debutanți Cha Cha, 4-7 ani. Tot pe locul trei s-au situat și Maria Elena Szabo cu Denis Vlad Stoica, de la Dansul Viorilor Reghin, la debutanți Cha Cha, 8-9 ani. În finala debutanți Vals Lent, 10-11 ani, Balazs Henrietta și Bogdan Ianis Chereji, de la Dance Art Târgu-Mureș, au ocupat treapta a doua. Irina Anastasia Boantă și Răzvan Adrian Gorea (Dance Art Târgu-Mureș) au fost cei mai buni la Hobby, 6-9 ani, iar Antonia Szatmari și Daniel Demeter (Dance Art Târgu-Mureș) au încheiat pe treapta a doua la Open Basic Latino, 12-45 ani. Perechea Gabriela Teodora Fărcaș - Vlad Niculescu (Dansul Viorilor Reghin) s-a clasat prima la Open Latino, 12-15 ani și a doua la Open Standard, 12-15 ani. La Precompetițional 2 Dansuri, 10-11 ani, s-a impus perechea Irina Bereșescu - Caius Tudor Călbază (Rondo Dance Târgu-Mureș), iar Larisa Lazăr și Valentin Rareș Urzică (Dansul Viorilor Reghin) au terminat pe poziția a treia. Gombos Hannah și Nagy Arnold (Dance Art Târgu-Mureș) s-au situat pe locul secund la Precompetițional 2 Dansuri, 6-9 ani și pe locul trei la Precompetițional 3 Dansuri, 6-9 ani. La concursul Solo fete debutante, 10-11 ani, Szabo Noemi și Julia Rebeka Ionaș (ambele de la Dance Art Târgu-Mureș) au ocupat locul doi și respectiv trei. La Solo fete debutante, 12-15 ani, s-a impus Ballo Nikolett, urmată de Kajcsa László Henrietta (amândouă de la Dance Art Târgu-Mureș). La Solo fete debutante, 4-7 ani, podiumul a fost în totalitate ocupat de sportive de la Dance Art Târgu-Mureș: Maria Alexandra Husar (locul 1), Varga Tekla Zsuzsánna (locul 2) și Kamilla Anita Fabian (locul 3). În fine, la concursul Solo fete debutante, 8-9 ani, două dansatoare de la Dance Art Târgu-Mureș au încheiat pe doi (Bordi Kacso Csenge), respectiv trei (Maxim Eszter Krisztina). Întrecerile au fost organizate de Asociația Club de Dans Sportiv Floris din Bistrița, sub egida Federației Române de Dans Sportiv.