„Mureș Half Marathon"

Ediția din acest an a evenimentului atletic „Mureș Half Marathon" s-a desfășurat duminică, 6 mai, la Târgu-Mureș și a reunit în jur de 1000 de alergători de toate vârstele. Competiția organizată de Asociația „Mureș Runners", a cuprins patru probe, respectiv una de semimaraton, pe distanța de 21 km, una de cros (10 km), una de ștafetă (4×5 km) și o cursă rezervată copiilor (1 km). La semimaraton, masculin, primul care a trecut linia de sosire a fost bistrițeanul Nicolae Bălan, iar la fete, prima clasată a fost Laura Diana Popescu, din Cluj-Napoca. Proba de cros, masculin, a fost câștigată de multiplul campion național Nicolae Soare, câștigătorul de anul trecut a probei de semimaraton, iar la fete prima care a trecut linia de sosire a fost clujeanca Torok Ibolya.