CSM București - medalie de bronz - Liga Campionilor, CSM București - Rostov, 31-30

Echipa de handbal feminin CSM București a încheiat, duminică, participarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor de la Budapesta cu medalia de bronz, după ce a învins în finala mică formația rusă Rostov-Don, cu scorul de 31-30 (19-14). În semifinale, CSM București a fost învinsă, sâmbătă, de Györ ETO, deținătoarea trofeului, cu scorul de 26-20 (12-10), iar Rostov-Don a pierdut cu HC Vardar, cu 19-25 (7-10). Astfel, în urma finalei mici, CSM București încheie cu medalia de bronz, iar Rostov-Don pe locul 4. CSM București s-a calificat la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formația franceză Metz Handball, cu 34-21 și 20-27. Györ a trecut de Buducnost, cu 30-28 și 26-20, HC Vardar a eliminat pe FC Midtjylland, cu 32-25 și 24-23, iar Rostov-Don a trecut de FTC Budapesta, cu 32-22 și 31-29. CSM București s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 și 24-28 cu Györ, 31-26 și 29-24 cu FC Midtjylland, 22-22 și 24-25 cu Rostov-Don. Obiectivul campioanei României în actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care a mai participat de două ori consecutiv. În 2016, CSM București a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Trei participări consecutive în F4 a înregistrat CSM București. În 2017, Liga Campionilor a fost câștigată de campioana Ungariei, Györ ETO.