Potaissa Turda a câștigat, în premieră, Challenge Cup la handbal masculin

Potaissa Turda a câștigat, în deplasare, trofeul Challenge Cup, deși a fost învinsă de formația elenă AEK Atena, cu scorul de 27-26 (11-18), în manșa retur din finala competiției. În tur, Potaissa Turda s-a impus cu scorul de 33-22 (14-11), iar cu 59-49 la general câștigă finala și, implicit, trofeul Challenge Cup. Potaissa Turda își trece trofeul în palmares pentru prima dată, după a doua finală consecutivă. Potaissa Turda s-a calificat în finală după ce a eliminat formația islandeză IBV Vestmannaeyjar (28-31 și 28-24), în timp ce AEK Atena a trecut de Madeira Andebol SAD (29-21 și 23-23). În sferturi, Potaissa Turda a eliminat formația norvegiană Fyllingen Bergen (29-24 și 30-32). În optimi a trecut de belgienii de la HC Vise BM (44-24 și 24-29), iar în turul III al competiției a eliminat echipa kosovară KH Trepca (35-19 și 40-30). În sezonul trecut, Potaissa Turda a jucat finala Challenge Cup, fiind învinsă de Sporting. România a bifat trei faze finale de cupe europene în acest sezon: CSM București la Turneul Final Four al Ligii Campionilor (medalie de bronz), SCM Craiova în Cupa EHF, pe care a câștigat-o (ambele la feminin), respectiv Potaissa Turda, care a câștigat Challenge Cup (masculin). Challenge Cup la handbal masculin a fost cucerită anterior de alte trei echipe românești: Steaua București și HC Odorhei, o dată, iar UCM Reșița de trei ori.