România - Finlanda, 2-0! „Tricolorii" au câștigat și a doua partidă amicală din această lună

România a învins, marți, la Ploiești, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Finlandei, într-o partidă amicală. Portarul Bogdan Lobonț a intrat pe teren în minutul 87, în ultima sa apariție pentru naționala „tricoloră", în aplauzele întregii asistențe de pe Stadionul „Ilie Oană". El a primit banderola de căpitan în momentul în care a intrat pe teren. Tricolorii au câștigat și a doua partidă amicală din această lună. Naționala s-a încălzit mai greu împotriva Finlandei, fosta adversară din preliminariile pentru Euro 2016. Budescu a dezmorțit atmosfera cu o execuție care l-a impresionat chiar și pe selecționerul nordicilor. Jucătorii lui Contra au continuat atacurile și după marea ocazie a lui Mitriță, a venit și golul. Manea a înscris pentru prima dată în tricoul echipei naționale. S-a făcut 2 la 0 după o oră de joc. Deac a marcat din nou, după ce o făcuse și în partida cu Chile. Apoi, Bancu putea marca golul meciului, însă „torpila" fundașului de la Craiova a nimerit „transversala". Contra i-a oferit cinci minute și lui Lobonț, la ultima prezență sub tricolor. „Pisica" și-a salvat echipa în prelungiri, iar România - Finlanda s-a încheiat 2 la 0.