Șapte medalii pentru tinerii popicari mureșeni

Arena „CFR" din Iași a găzduit, zilele trecute, competiția națională de popice, rezervată copiilor cu vârsta cuprinsă între 10 și 14 ani, întrecere organizată și susținută financiar de Federația Română de specialitate și Ministerul Tineretului și Sportului. Printre participanți s-au numărat și 15 popicari târgumureșeni (10 fete și 5 băieți), antrenați de Orosz Istvan și Seres Jozsef, care au reușit să cucerească șapte medalii, dintre care una de aur, trei de argint și trei de bronz. Cel mai bun rezultat a fost obținut de către Szocs Tamas, care a câștigat categoria de vârstă sub 12 ani, cu un total de 506 popice doborâte (100 de bile doar la plin). Tamas a fost urmat pe podium de alți doi târgumureșeni, Fazakas Robert (475 p.d.) și Ferencz Botond (464 p.d.). Tot la categoria de vârstă sub 12 ani, dar la fete, târgumureșencele Diana Maria Stana și Kadar Nora au ocupat locurile II, respectiv III, iar la grupa de vârstă sub 14 ani, Szabo Julia Emese a terminat pe poziția secundă, iar Iszlai Attila s-a clasat al treilea. Alături de sportivii clasați pe podium, care au fost recompensați de către organizatori cu diplome, cupe și medalii, au mai fost premiați și cei mai tineri participanți, respectiv Mara Alexia Boroș, de la Electromureș Romgaz și Robert-Gabriel Constantin, de la Conpet Petrolul Ploiești, ambii în vârstă de 10 ani. La festivitatea de premiere, care a încheiat turneul juvenil de la Iași, coordonat de directorul sportiv Dan Teodorescu, au luat parte antrenorul federal Remus Antimirescu, vicepreședintele Clubului Sportiv Electromureș Târgu-Mureș, Antal Matilda, arbitrul competiției Gabriel Cucu, antrenorii și conducătorii cluburilor participante.