Brazilia și Elveția, în optimile Cupei Mondiale

Selecao a câștigat grupa E a Cupei Mondiale de fotbal, din Rusia, după ce a învins, miercuri seara, la Moscova, cu scorul de 2-0, formația Serbiei. Golurile au fost marcate de Paulinho, în minutul 36, și Thiago Silva, în minutul 68. În celălalt meci din grupă, disputat la Nizhny Novgorod, Elveția și Costa Rica au terminat la egalitate, scor 2-2. Pentru europeni au înscris Blerim Dzemaili (min.31) și Josip Drmic (min.88), în timp ce golurile costaricanilor au fost înscrise de Kendall Watson (min.31) și Yan Sommer (min. 90+3-autogol). În urma acestor rezultate, Brazilia și Elveția s-au clasat pe primele două locuri, cu 7, respectiv 5 puncte, în timp ce Serbia (3) și Costa Rica (1 punct) au terminat pe locurile III și IV, fiind eliminate din competiție. În optimi, Brazilia va întâlni Mexicul, iar Elveția va primi replica Suediei.