Franța - Croația 4-2, în finala CM 2018. Francezii câștigă pentru a doua oară Mondialul, croații părăsesc turneul cu fruntea sus

Franța a învins Croația cu 4-2 în finala Campionatului Mondial 2018, cucerind pentru a doua oară în istorie trofeul, după ediția din 1998, când s-a impus cu 3-0 în fața Braziliei. Deși învinsă, Croația părăsește competiția cu fruntea sus, stabilind cea mai bună performanță din istoria sa la un turneu final mondial. Franța a deschis scorul încă din minutul 18 grație autogolului înscris de Mandzukic, după o centrare a lui Griezmann. Zece minute mai târziu, croații au reușit egalarea prin Perisic. În minutul 38, Griezmann a marcat pentru francezi

dintr-un penalty venit cu ajutorul VAR. Asemenea meciului cu Argentina, din faza optimilor de finală, francezii s-au dezlănțuit după pauză, când au marcat de alte două ori prin Pogba și Mbappe. Golul lui Mandzukic din minutul 69 nu a mai contat decât pentru statistici.