Vitesse - Viitorul, astăzi, de la 21.00, în turul al doilea din Europa League

FC Viitorul dispută, joi, de la 21.00, în deplasare, cea de-a doua manșă a dublei cu echipa olandeză Vitesse Arnhem, din turul al doilea al Ligii Europa, la o săptămână de la remiza înregistrată la Ovidiu, scor 2-2. În meciul tur, elevii lui Gică Hagi au condus cu scorul 2-0, grație dublei reușite de tânărul atacant Denis Draguș, care a înscris în minutele 44 și 49. Olandezii au revenit, însă, și au egalat, prin golurile marcate de Tim Matavz (54') și Brian Linssen (72'). În finalul jocului, Andrei Artean a fost eliminat direct, pentru un fault la Gong, la doar șase minute după ce îi luase locul lui Denis Drăguș. Astfel, Hagi nu va putea miza pe mijlocașul transferat în această vară de la ACS Poli Timișoara. Echipa care va merge mai departe va înfrunta în turul al treilea al Europa League formația eliminată în urma dublei dintre PAOK Salonic și FC Basel, din turul al doilea al Ligii Campionilor. În tur, PAOK, echipă antrenată de Răzan Lucescu, s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-1. Viitorul a evoluat și în sezonul trecut în turul al treilea al Europa League, dar a fost eliminată de APOEL Nicosia, cu scorul de 4-1 la general, după ce echipa lui Hagi reușise să se impună în prima manșă, scor 1-0, la Ovidiu.