MUREȘEANCA KISS ABIGEL, MEDALIATĂ CU BRONZ LA EUROPENELE DE ȘAH

România a cucerit 25 de medalii, dintre care opt de aur, șase de argint și 11 de bronz, la Campionatele Europene de șah rapid, blitz și dezlegări, pentru juniori, competiție desfășurată, în perioada 31 iulie-5 august, la Oradea. Printre performerii delegației țării noastre s-a numărat și Kiss Abigel, de la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș, care a câștigat medalia de bronz la șah rapid, categoria de vârstă 8 ani. Alți doi șahiști mureșeni, Mihnea Ionuț Ognean și Ariana Roxana Ciocan, au fost foarte aproape de o medalie, cei doi terminând pe locurile IV la șah blitz individual, categoria 14 ani, respectiv la echipe feminine 12 ani. În competiția pe echipe, Ariana Roxana Ciocan a avut-o ca parteneră pe Maria Fileru, din București. Un alt rezultat meritoriu a fost obținut de către Mihnea Ionuț Ognean și Victor Văsieșiu, cei doi sportivi de la CSS Târgu-Mureș clasându-se cu una dintre echipele României pe locul VI la categoria de vârstă 18 ani. Șahiștii târgumureșeni au fost însoțiți la competiția de la Oradea de antrenorul Baratoși Iosif-Gavril, care a fost și arbitru. Sportivii și antrenorul mulțumesc, pe această cale, Primăriei Târgu-Mureș, pentru sprijinul financiar acordat. La Campionatele Europene de la Oradea au participat 350 de șahiști juniori din 17 țări.