CAMPIONATUL NAȚIONAL DE CROSS TRIATHLON S-A DISPUTAT LA TÂRGU-MUREȘ

Finalul săptămânii trecute a adus pentru împătimiții triatlonului, cel mai important concurs din România. S-a disputat la Târgu-Mureș și a contat și ca etapă în circuitul internațional. Târgu-Mureș a fost în weekend scena Campionatului Național de Cross Triathlon. Pentru prima oară, competiția a fost inclusă și în circuitul internațional, iar la start s-au aliniat numeroși campioni mondiali și europeni. „Cred că a fost un eveniment reușit. Organizarea este la un nivel internațional bun. Am avut trei zile de competiții, zile pline. Per total, numărul participanților a depățit 350. La cel mai important eveniment, concursul de Cross Triathlon Xterra au fost 110 concurenți, dintre care 40% veniți din alte țări", a declarat Peter Klosz, președintele Federației Române de Triatlon. Românii au fost și ei bine reprezentați în competiție. Cei mai buni au reușit chiar să se califice pentru marea finală Xterra Cross Triathlon, care se va desfășura pe 28 octombrie, în Hawaii.