Reprezentativa U17 de fotbal a României a pierdut amicalul cu Cipru U17, scor 2-3

Tricolorii U17 au pierdut prima partidă amicală, scor 2-3, disputată împotriva Ciprului, miercuri, 8 august, la Centrul Național de Fotbal Buftea. Oaspeții au deschis scorul rapid, prin Venizelos (9), însă golurile înscrise de Louis Munteanu (15) și Alexi Pitu (29) ne-au adus în avantaj înainte de finalul primei reprize. A doua parte a meciului le-a aparținut ciprioților, care au marcat prin rezervele Melanarkitis (44) și Georgallides (52). Tricolorii au avut ocazia de a egala în minutul 73, când Ianis Stoica a ratat o lovitură de la 11m. Reprezentativa noastră va avea ocazia unei partide-revanșă, care se va juca astăzi, 10 august, începând cu ora 19:00, la Buftea. România U17, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002, va juca în preliminariile care vor începe în toamna anului 2018, cu Lituania, Ungaria și Serbia. Turneul de calificări va fi găzduit de Ungaria. Partidele se vor disputa între 30 septembrie - 6 octombrie 2018.