Cupa României Cross Triathlon Series - punct final. Mureșenii în prim plan!

După ultima etapă a circuitului de Cross Triathlon, Cupa României CTS, cunoaștem și câștigătorii acestuia, atât la open, cât și la categoriile de vârstă. La masculin, pe primul loc în clasamentul general a terminat sportivul de la TriAluta Sf. Gheorghe, Daniel Attila, cel care a ratat Campionatul Național de Cross Triathlon din cauze tehnice, dar a câștigat detașat primele trei etape, cele de la Xsalt Sf. Ana, Haromszek și Betfair Cluj. Podiumul general a fost completat de Kovacs Szabolcs (Politehnica Cluj) și Csergedi Istvan (Mobility Tg.-Mureș) . În top 5 masculin s-a clasat și Trella Tamas de la Master Ski&Bike Tg.-Mureș. La fete s-a impus orădeanca Bako Annamaria, urmată de sportivele de la Miercurea Ciuc, Szakacs Maria și Biro Julia. Clasamentul pe categorii de vârstă este dominat de fetele de la Harghita Triathlon - 3 categorii câștigate și de băieții de la Master Ski&Bike Tg.-Mureș - 4 categorii câștigate. La categoria de vârstă 17-19 ani, feminin, s-a impus Radu Gloria, de la Master Ski&Bike Tg.-Mureș. La masculin, mureșenii câștigători au fost: Zoldi Botond - Master Ski&Bike Tg.-Mureș (17-19 ani), Trella Varhelyi Tamas - Master Ski&Bike Tg.-Mureș (30-34 ani), Csergedi Istvan - Mobility Tg.Mureș (35-39 ani), Hoța Stelian- Master Ski&Bike Tg.-Mureș (40-44 ani), Albert Kalman - Master Ski&Bike Tg.-Mureș (45-49 ani). Premierea circuitului se va desfășura la Gala Triatlonului 2018.