Atletico Madrid a învins-o pe Real Madrid și a câștigat Supercupa Europei!

Atletico Madrid a câștigat Supercupa Europei, după ce a învins-o pe Real Madrid. După 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2, pentru ca în prelungiri Atletico să puncteze de două ori în cinci minute și să-i provoace un debut de tristă amintire lui Lopetegui. Partida a început de la 1-0 pentru Atletico Madrid. Diego Costa a profitat de somnolența lui Ramos și Varane, iar apoi l-a executat pe Navas cu un șut violent, din unghi. „Galacticii" s-au trezit și au reușit să egaleze în minutul 27, atunci când Benzema a finalizat cu capul centrarea excelentă a lui Bale. După pauză, Real a controlat jocul și a venit în avantaj la capătul unei ore de joc. Juanfran pune mâna pe minge, centralul arată punctul cu var, iar Ramos transformă cu siguranță. 2-1 și părea că trupa blanco nu mai poate fi întoarsă din drumul spre trofeu. Numai că Marcelo are un moment de rătăcire și greșește inexplicabil, iar Diego Costa profită la maximum de eroarea brazilianului, 2-2 și se intră în prelungiri. Minutul 99 vine cu o nouă gafă în defensiva Realului. Varane pasează direct la adversar, Thomas centrează ideal, iar Saul dă un gol absolut senzațional. Real nu apucă să realizeze că e condusă cu 3-2, căci imediat se face 4-2. O nouă eroare în apărare, iar Koke îl învinge și el pe Navas și stabilește scorul final, 4-2.