Start mai puțin reușit pentru echipele mureșene în Liga 3 de fotbal

Cel de-al treilea eșalon fotbalistic al țării a debutat, vineri, cu partidele primei etape a sezonului 2018-2019. În seria a V-a, nou-promovata MSE Târgu-Mureș a pierdut, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în fața formației maramureșene ACS Fotbal Club Comuna Recea. Pentru oaspeți a marcat Viorel Chinde, în minutele 36 și 73, în timp ce golul târgumureșenilor a fost înscris de Borbely Roland, în minutul 47. CS Iernut a fost surclasată, în deplasare, cu scorul de 5-0, de Minaur Baia Mare, iar Avântul Reghin a terminat la egalitate, scor 0-0, pe teren propriu, cu gruparea sătmăreană Unirea Tășnad. Alte rezultate consemnate în runda inaugurală a seriei a V-a: Sănătatea Cluj - AFC Hărman 4-0, Sticla Arieșul Turda - Gaz Metan Mediaș II 1-0, ACS Unu Fotbal Gloria Bistrița - CFR Cluj II 1-4, Unirea Dej-AFC Od. Secuiesc 3-3, Olimpic Cetate Râșnov - FK Miercurea Ciuc 0-4.