România ratează promovarea în Divizia A, dar merge la Jocurile Europene 2019

În Italia, la Alghero, naționala României a jucat, duminică, finala pentru promovarea în Divizia A din Liga Europeană de fotbal pe plajă. Adversara tricolorilor a fost Germania, formație care lupta pentru menținerea în primul eșalon. După cele trei reprize de joc, scorul a fost 4-4. Golurile României au fost marcate de antrenorul-jucător Marian Măciucă și de portarul Andrei Neag. Acesta din urmă a ratat șansa de a aduce victorie la ultima fază, dar șutul său a nimerit bara. În prelungiri nu s-a înscris, astfel că partida a fost decisă la lovituri de departajare. La penalty-uri s-a impus Germania cu 4-3, menținându-se astfel în Divizia A pentru sezonul viitor al Euro Beach Soccer League. Premiul de consolare pentru naționala noastră a fost calificarea la Jocurile Europene de la Minsk, din vara viitoare, obținând această performanță în calitate de cea mai bună echipă reprezentantă a Diviziei B.