De necrezut! Incident la peste 200 de km/h! I-a tras frâna de mână unui rival

Moment greu de imaginat în Grand Prix-ului de la San Marino, la Clasa Moto2. Italianul Romano Fenati a încercat să-l saboteze pe rivalul său Stefano Manzi. Incidentul s-a petrecut la peste 200 de kilometri/h. Dorința sportivilor de a câștiga duce câteodată la momente de inconștiență sau chiar nebunie pură. Așa s-a întâmplat și pe pista de la San Marino, acolo unde Romano Fenati, în turul al șaptelea, i-a tras frâna de mână rivalului Stefano Manzi. Momentul s-a petrecut în timp ce ambii rulau, umăr la umăr, cu peste 200 de kilometri la oră. Din fericire, Manzi a reușit să mențină controlul moticicletei și a evitat o tragedie. Organizatorii au fost și ei luați prin surprindere, așa că, inițial, l-au penalizat cu șase locuri pe Fenati. Până la urmă italianul a fost exclus din cursă și suspendat pentru încă două mari premii. Mai mulți foști piloți au reacționat imediat și au scris pe rețelele de socializare că pedeapsa este una prea blândă și că Fenati ar trebui să fie suspendat până la finalul sezonului. Cursa a fost câștigată de pilotul italian Francesco Bagnaia (Kalex), care a obținut al 6-lea său succes din acest sezon la clasa Moto2. Acesta a fost urmat de portughezul Miguel Oliveira (KTM) și de germanul Marcel Schrotter (Kalex).