15 medalii pentru luptătorii români la Turneul internațional de la București!

Ediția din acest an a Turneului internațional de lupte „Ion Cornianu / Ladislau Simon", desfășurat la sala de atletism de la CSNB, s-a încheiat cu rezultate bune pentru sportivii noștri. Ei au cucerit 15 medalii, dintre care cinci de aur, trei de argint și șapte de bronz la competiția care a reunit reprezentanți a 25 de națiuni. Cele mai strălucitoare trofee le-au obținut Mihai Mihuț, dublu campion european de seniori și tineret la categoria 63 kilograme a stilului greco-romane, Vlad Mariea, 77, același stil, Andrei Dukov, 57, Zurab Kapraev, 70 și Rareș Chintoan, 130, toți la libere. Argintul l-au câștigat „liberiștii" Ivan Guidea, 61, Albert Saritov, 97, bronz olimpic la Rio de Janeiro, și Denisa Fodor, 55. Pe a treia treaptă a podiumului au urcat Katerina Zidacevska, 57, Incze Krista, 62, Cătălina Axente, 72, Mădălin Baranga, 57, Maxim Vasilioglu, 74, Mihai Palaghia, 86, la libere. România a ocupat primul loc pe națiuni la stilul libere, la egalitate de puncte, 14, cu Republica Moldova.