Hermannstadt - FCSB 1-3. Liderul a întors meciul în repriza a doua

Duminică seara, pe Stadionul Trans Sil din Târgu-Mureș, s-a disputat partida din cadrul etapei a X-a, dintre Hermannstadt și FCSB. Echipa FCSB a întors partida de la Târgu-Mureș după pauză. Condusă cu 1-0 de gazde, formația lui Dică a revenit pe tabela de marcaj prin “dubla” lui Tănase și reușita splendidă a lui Gnohere. FCSB nu a făcut o primă repriză foarte bună la Târgu-Mureș. Până la intrarea lui Olimpiu Moruțan, băieții lui Dică au avut reale probleme în a-și crea ocazii de gol la poarta lui Căbuz. Gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 25, prin Răzvan Dâlbea. Acesta a profitat de o minge respinsă greșit în față de Bălgrădean și a reluat nestingherit în poarta acestuia. Formația lui Pelici putea chiar să-și majoreze avantajul, dar Blănaru (minutul 27) și Nkololo (minutul 39) au ratat două bune ocazii de gol în situații avantajoase. La scurt timp de la ratarea lui Nkololo, FCSB a reușit să egaleze prin Tănase, al cărui șut a fost deviat ușor către poarta lui Căbuz. La reluare, roș-albaștrii au pus stăpânire pe meci și au reușit să marcheze de încă două ori. Moruțan a inventat o pasă spre Gnohere, care a driblat ușor și a finalizat ca un veritabil număr 9. Apoi Tănase a reușit “dubla” și a stabilit scorul final al partidei. FCSB rămâne lider cu 21 de puncte și se distanțează față de urmăritoarele sale. Hermannstadt e pe 13, cu 7 puncte din 10 meciuri jucate. Runda viitoare, formația lui Dică joacă împotriva Chiajnei, iar sibienii merg la Craiova.