La Competiția internațională de karate Kyokushin, Performanțe ale sportivilor mureșeni

Competiția internațională de karate Kyokushin “Romanian International Cup” s-a desfășurat, recent, la Sibiu. Au participat peste 300 de sportivi din zece țări (Ungaria, Bulgaria, Suedia, Croația, Slovacia...). Competiția a fost dedicată categoriilor de copii sub 12 ani și sub 14 ani, juniorilor sub 16 și sub 18 ani, tinerilor sub 21 de ani. De asemenea, concursul a oferit prilejul seniorilor de peste 35 de ani să concureze pe categorii de vârstă, fiind înregistrați astfel sportivi chiar și de 50 de ani.

Clubul Sportiv Tiger Budo a participat cu 14 sportivi, antrenați de Sensei Traian Dumbrăvean 4 DAN, atât la categoriile de Masters și tineret, cât și la categoriile de copii, rezultatele fiind următoarele: la categoria Master, Alina Bogdan - locul 1 kata și locul 1 kumite (+65 kg), Gabriela Badiu - locul 3 kata și locul 2 kumite (-60kg), Camelia Ștefan - locul 2 kata și locul 3 kumite (-60kg), Istvan Fabian - locul 5 kumite. La categoria U21, Alin Moga a ocupat locul 2 la kata și locul 3 kumite (-75kg), iar la categoria U18, Norbert Szabo - locul 1 kumite (-60kg) și locul 3 kata, Norbert Tanaszi - locul 2 kata și locul 3 kumite (-65 kg). Reprezentanții clubului la categoria U16 ani, Andreea Ungur și Eduard Horvath s-au clasat pe locurile 5 atât la kata, cât și la kumite. Nu în ultimul rând, la categoria U14 ani, Tudor Cerghizan s-a situat pe locul 3 kumite (-75kg), Tudor Barnea - locul 5 kumite (-40 kg), iar la categoria U12, Darius Sălăgean a ocupat locul 3 kumite (-50kg), Rareș Fărcaș - locul 5 kumite (-40kg) și Octavian Costea - locul 5 kumite (-35kg).

Clubul mureșean a fost reprezentat și de arbitrii Sensei Traian Dumbrăvean 4 DAN, Senpai Ervin Simon 1 DAN și Senpai Codruț Țintă, aflăm de la reprezentanții acestuia.