Noi medalii pentru România la JOT: Argint la dublu rame masculin și bronz la dublu rame feminin

Florin Arteni Fîntînariu și Laurențiu Alexandru Danciu au cucerit, marți, medalia de argint în proba de dublu rame din cadrul Jocurilor Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires. Ei au fost întrecuți cu 25 de sutimi de secundă de echipajul Italiei, iar pe locul al treilea s-a clasat Argentina, la 57 de sutimi de învingători. În proba feminină, Tabita Maftei și Alina Maria Balețchi s-a clasat pe locul al treilea (+0.29), după Grecia și Cehia (+0.09). Astfel, bilanțul României la JOT a ajuns la șase medalii, două de aur, două de argint și două de bronz. Tot marți, Sabina Baltag a câștigat medalia de aur la categoria 53 de kilograme, din cadrul concursului de haltere de la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires. Aceasta a fost a doua medalie de aur pentru delegația României, după cea obținută, luni, de judoka Iosif Adrian Șulcă, la categoria 81 de kilograme. Tricolorii au mai câștigat, luni, un argint și un bronz. Înotătorul Daniel Cristian Martin a obținut medalia de argint în proba de 100 metri spate, în timp ce în competiția de haltere, Mihaela Valentina Cambei a ocupat locul trei, în limitele categoriei 48 kilograme.