Culturiștii mureșeni, medaliați la Cupa României și Naționale

Baia Mare a găzduit, zilele trecute, Cupa României la culturism și fitness, competiție ce a reunit la întreceri sportivi din întreagă țară. Printre cei prezenți s-au numărat și mai mulți componenți ai cluburilor târgumureșene Titanic Body Building și CS Universitar, doi dintre aceștia reușind să urce pe podiumul de premiere. Hogyes Nimrod, de la Titanic Body Building, s-a clasat pe locul al doilea la men-physique -178 cm, adjudecându-și medalia de argint, iar Nagy Szidonia, de la CS Universitar, a terminat pe trei la body-fitness open, cucerind medalia de bronz. O comportare meritorie a avut și Cristina Oltean, tot de la CS Universitar, care a ocupat locul IV la bikini fitness - 166 cm. Cupa României a fost organizată la doar o săptămână după Campionatul Național pentru cadeți, juniori și masters, de la Sibiu, unde, cele două cluburi târgumureșene au cucerit, de asemenea, trei medalii, prin Hogyes Nimrod (argint la men-physique - 176 cm), Cristina Oltean (bronz la bikini fitness - 166 cm) și Ana Daria Fodor (bronz la fitness, cadeți, 10-11 ani). La aceeași competiție, Nagy Szidonia a terminat pe locul V, la body-fitness, open. Sportivii de la Titanic Body Building și de la CSU Tg.-Mureș sunt pregătiți de antrenorul Dumitru Cheteleș. La Naționalele de la Sibiu au participat și trei sportivi de la CS Energy Fit Tg.-Mureș (antrenor Sebastian Popovici), care au obținut două locuri IV, prin Sandor Norbert, la men-physique 174 cm și Moldovan Hunor la men-physique +178 cm, precum și un loc VI, prin Rareș Băldean la culturism, juniori.