ÎN CONTINUARE, JUNIOARELE 3 DE LA PEGASUS TG.-MUREȘ, NEÎNVINSE ÎN CAMPIONAT!!!

Sâmbătă, 20.10.2018, la sala de sport a Gimnaziului Benedek Elek din Livezeni, s-a consumat un nou episod al Campionatului Național de Handbal destinat Junioarelor 3 (n. 2004-2005), fetele pregătite de prof. Sebastian Haidu reușind să-și treacă în cont o nouă victorie, de data aceasta, în înfruntarea cu colegele de competiție de la Phoenix Baia Mare. După un început de partidă mai determinat din partea fetelor noastre a urmat o perioadă în care s-a mers cap la cap, nicio echipă nereușind să se distanțeze categoric pe tabela de marcaj, la pauză intrându-se la vestiare cu un avantaj minim în favoarea băimărencelor, 18-19, avantaj anulat imediat după începerea reprizei a 2-a, fetele noastre egalând la primul atac. Jocul a continuat în aceeași manieră și pe durata reprizei secunde, cu foarte multe goluri de ambele părți, rezultat al unui joc în viteză și pe contre, joc la care mureșencele au arătat o mai mare prospețime fizică și disponibilitate la efort, fapt care le-a adus pe tabelă, în minutul 55, un avantaj liniștitor de 5 goluri, 38-33, diferență care, gestionată exemplar până la final de jucătoarele noastre, a avut ca urmare o victorie muncită și frumoasă! La această victorie a contribuit întreg lotul de sportive, Anita Moldovan (12), Teodora Damian (10), Selena Stavariu (7), Alexandra Pop (4), Daria German (2), Linda Virag (2) și Evelyn Marton (3) fiind sportivele care și-au înscris numele pe tabela de marcaj, demonstrat încă o dată că această echipă are un potențial mare deși se pregătește în această formulă de doar 3 luni, 9 dintre colegele lor mai mari ca și vârstă (n. 2003) alături de care în sezonul competițional trecut Clubul Pegasus Tg.-Mureș s-a clasat pe locul 6 din 79 de echipe participante la Campionatul Național de junioare 3, alegând, împreună cu prof. Luca Andrea, că din vara acestui an să reprezinte Tg.-Mureșul sub culorile nou-înființatului CSM Tg.-Mureș! Le dorim, pe această cale, multă baftă în activitatea sportivă și rezultate cât mai bune în competițiile naționale! Sâmbătă, 27.10.2018, în etapa a 7-a, Pegasus Tg.-Mureș se va deplasa la Baia Mare pentru partida contra celei de-a doua reprezentante a maramureșenilor, CSS 2 Baia Mare. Mulțumim, ca de fiecare dată, susținătorilor și celor care apreciază eforturile acestor copii fantastici!!! Hai Pegasus, Pegasus Tg.-Mureș!!!