Elina Svitolina a câștigat Turneul Campioanelor

Elina Svitolina, locul 7 WTA, a învins-o pe americanca Sloane Stephens, locul 6 WTA, în finala de la Singapore, și a câștigat Turneul Campioanelor, cel mai important trofeu al carierei sale. Svitolina s-a impus cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2, în două ore și 23 de minute. Elina Svitolina a fost neînvinsă în Singapore, ea impunându-se înainte de finală în meciurile cu Petra Kvitova, Karolina Pliskova și Caroline Wozniacki, în grupe, iar apoi în fața sportivei Kiki Bertens, în semifinale. Pentru Svitolina a fost prima finală de Turneul Campioanelor, competiție la care s-a aflat la a doua participare. Anul trecut, Svitolina a jucat în grupă cu Simona Halep, Caroline Wozniacki și Caroline Garcia și nu a reușit să ajungă în semifinale. Sloane Stephens s-a aflat la prima participare la Turneul Campioanelor.

Și ea era neînvinsă înaintea finalei, impunându-se în fața sportivelor Angelique Kerber, Kiki Bertens și Naomi Osaka în grupe și Karolina Pliskova în semifinale. Deși nu a participat la Turneul Campioanelor din cauza unei accidentări, Simona Halep încheie anul 2018 pe locul I WTA, cu un avans de peste 1.000 de puncte.