Lewis Hamilton, cvintuplu campion mondial!

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat pentru a cincea oară în cariera sa, titlul de campion mondial de Formula 1, duminică, la finalul Marelui Premiu al Mexicului, încheiat cu victoria olandezului Max Verstappen (Red Bull). În vârstă de 33 de ani, Hamilton l-a egalat cu această ocazie pe legendarul pilot argentinian Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial de Formula 1, în anii '50. Recordul absolut este deținut de germanul Michael Schumacher, care a cucerit de șapte ori titlul mondial, în cea mai importantă competiție automobilistică din lume, între 1994 și 2004. Olandezul Max Verstappen a trecut primul linia de sosire în Marele Premiu al Mexicului, fiind cronometrat în 1h 38 min. 28 sec. 851/1000 la finalul celor 71 de tururi de circuit. El a fost urmat, în clasamentul final, de cei doi piloți ai echipei Ferrari, germanul Sebastian Vettel (la 17,316 sec) și finlandezul Kimi Raikkonen (la 9,914 sec). Lewis Hamilton, care avea nevoie de o clasare între primele șapte locuri pentru a intra în posesia titlului mondial, a ocupat poziția a patra, la 78,738 sec. Ultimele două curse de Formula 1 ale sezonului vor avea loc în Brazilia (11 noiembrie) și Emiratele Arabe Unite (25 noiembrie).