ROMÂNIA A ÎNVINS LITUANIA CU 3-0 ȘI A URCAT PE LOCUL 2 ÎN GRUPA DIN LIGA NAȚIUNILOR

Reprezentativa României a câștigat penultimul joc din grupa 4 (seria C) a Ligii Națiunilor, disputat sâmbătă, 17 noiembrie, la Ploiești. 3-0 contra naționalei Lituaniei, într-un meci fără spectatori! Golurile tricolorilor au fost marcate de George Pușcaș (7), din assist-ul lui Chipciu, Claudiu Keșeru (47), reluare din apropiere după respingerea portarului, și Nicolae Stanciu (65), care a șutat surprinzător dintr-o lovitură liberă. În minutul 68 al partidei, Cosmin Contra a debutat al 14-lea jucător din mandatul său la echipa națională, pe Ianis Hagi, care l-a înlocuit pe Keșeru. Oaspeții au terminat jocul cu un om în minus, după eliminarea lui Novikovas din minutul 89. România urcă pe poziția a doua în grupă, înaintea ultimei runde, însă pentru a urca pe prima poziție are nevoie, pe lângă un succes, la Podgorica, marți, în fața Muntenegrului, și de un rezultat pozitiv al Lituaniei în Serbia.