ROMÂNIA A, CU MOTOARELE TURATE LA MAXIM PENTRU COMPETIȚIA IERNII

Echipa națională de handbal feminin a României a câștigat Trofeul Carpați, după o pauză de cinci ani. Prima reprezentativă a învins selecționata secundă a României, scor 33-24. Medalia de bronz i-a revenit campioanei olimpice, Rusia, care a pierdut surprinzător în prima zi în fața României B și a jucat finala mică în compania Serbiei. “A fost o pregătire bună, este important că după o săptămână fantastică de antrenamente, cu echipa națională, am pus în practică tot ce am repetat, cu echipe de top”, a spus Ambros Martin, selecționer România. Pentru România, această competiție a fost ultima înainte de startul Campionatului European. Handbalistele noastre vor debuta la competiția din Franța, pe 1 decembrie, împotriva Cehiei. Norvegia și Germania sunt celelalte adversare ale României în Grupa D. Denisa Dedu: “Este o grupă destul de bună, dar să nu uităm că fiecare adversar pe care-l întâlnim la Campionatul European este dificil și trebuie să tratăm acest lucru foarte serios, pentru că orice se poate întâmpla”. Rezultatele înregistrate la Trofeul Carpați: vineri / România B-Rusia 25-24 (11-12), România A-Serbia 29-26 (13-15), iar sâmbătă / Rusia-Serbia 33-32 (14-17), România A-România B 33-24 (21-12). De menționat că, la naționala România B, a evoluat și târgumureșeanca Andreea Târșoagă de la CSM Tg.-Mureș.