MUREŞENCELE ANNEMARIE LUTSCH, DUCA MONICA ŞI RĂCHITĂ ANDREEA, PE CEA MAI ÎNALTĂ TREAPTĂ A PODIUMULUI LA D'AOR GRAND PRIX

Recent, la Buşteni s-a desfăşurat concursul D'AOR GRAND PRIX, competiţie de dans cu caracter internaţional, organizat de Asociaţia Multiculturală Dans Art Open, membră în Consiliul Internaţional al dansului CID-UNESCO. La evenimentul găzduit de Centrul Cultural “Aurel Stroie” au participat şi un trio târgumureşean alcătuit din Annemarie Lutsch, Duca Monica şi Răchită Andreea, coregraf Ilie Rădulescu. Dansatoarele mureşene au obţinut premii de excepţie. La semiprofesionişti, 11 ani, Annemarie Lutsch s-a situat pe locul I - categoria PERFORMING ART, cu dansul Cobra the snake, coregraf Tünde Pásztor; locul I - categoria tematic, fantezie coregrafică, cu dansul Wolf Queen, coregraf Tünde Pásztor; locul II - categoria contemporan, cu dansul Carmina Burana. Annemarie Lutsch a obţinut şi premiul special al juriului D'AOR GRAND PRIX SILVER - Buşteni, România, pentru a doua medie din clasamentul final general al concursului cu calificare la CONCURSUL EUROPEAN VIBE INTERNATIONAL WIEN, AUSTRIA, care se va desfăşura în perioada16-18 aprilie 2019, respectiv Hellas young Balet and Contemporan Conpetition Atena, Grecia. Tot la semiprofesionişti, juniori -14 ani, Duca Monica s-a situat pe locul I -categoria PERFORMING ART, cu dansul Power Girl, şi a obţinut trofeul REGINA FANTEZIE, cât şi calificarea la CONCURSUL EUROPEAN VIBE INTERNATIONAL WIEN, AUSTRIA. La juniori - 13 ani, Răchită Andreea s-a situat pe locul I - categoria de concurs contemporan cu dansul Speranţă, coregraf Ilie Rădulescu. Totodată, mureşencele Annemarie Lutsch, Duca Monica şi Răchită Andreea au ocupat locul I cu Trio contemporan la categoria junior 13-15 ani, cu dansul EYS VS. MIND, coregraf Ilie Rădulescu. În final, trofeul “Coregraful Anului - România 2018” a fost câştigat de Ilie Rădulescu, oferit de D'AOR GRAND PRIX 2018. “Am format acest grup de fete în urmă cu două luni, înainte de participarea la acest concurs. Deoarece fetele au muncit foarte intens, am reuşit să terminăm la timp mai multe coregrafii. Emoţiile la D'AOR GRAND PRIX au fost destul de mari, pentru că a fost prima noastră competiţie la care am participat împreună ca şi grup. A fost o participare numeroasă, cu multe momente de calitate şi competitoare bine pregătite, şi de aceea satisfacţia este cu atât mai mare cu cât am reuşit să câştigăm mai multe locuri 1 şi 2, toate momentele fiind premiate. Datorită lor am câştigat şi eu premiul special D'AOR - Coregraful Anului - România 2018. Doresc să le mulţumesc fetelor pe această cale pentru munca depusă şi pentru seriozitatea de care au dat dova-dă la antrenamente şi, evident, urmează, după o vacanţă binemeritată de sărbători, să muncim şi mai intens pentru a ne pregăti în ce privesc următoarele concursuri de anul viitor!”, a declarat coregraful Ilie Rădulescu.