ROMÂNIA A RATAT PRIMA ȘANSĂ DE A MERGE LA EUROPEANUL DE VOLEI. MECI DECISIV CONTRA BOSNIEI

România a ratat șansa de a se califica înaintea ultimei etape la Europeanul de volei feminin. “Tricolorele” au pierdut derby-ul cu Spania, 2-3, și au parte de un meci decisiv în ultima rundă, cu Bosnia. România a pierdut derby-ul cu Spania din preliminariile pentru Campionatul European din 2019 și depinde de ultimul meci pentru calificarea la turneul final. La Alexandria, “tricolorele” au câștigat primul set la 22, le-au cedat pe următoarele cu 16-25 și 23- 25, însă au împins partida în decisiv, după 25-21 în setul 4. România a egalat la 13 în ultimul act, însă Spania s-a impus cu 3-2 (15-13 în “decisiv) și a trecut în fruntea grupei F, la egalitate de puncte cu echipa noastră, 11. Bosnia e pe 3, cu opt puncte, iar Letonia nu are niciun punct. România va înfrunta în ultima etapă Bosnia, în deplasare, pe 9 ianuarie, într-un duel decisiv pentru a merge la Campionatul European. Echipa care va învinge, indiferent de scor, va merge la Euro, în condițiile în care primul criteriu de calificare este numărul victoriilor, iar ambele formații au câte trei succese și două eșecuri în primele cinci etape.