TENISMENA MUREȘEANĂ UNGVÁRI EVELYN A CUCERIT MEDALIA DE BRONZ LA CUPA ROMÂNIEI

Jucătoarea de tenis de masă Ungvári Evelyn, de la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș, a cucerit medalia de bronz la Cupa României, categoria junioare II, competiție desfășurată, zilele trecute, la Buzău. După faza grupelor, Evelyn a trecut, pe rând, de Mara Moca, de la CS Romgaz Mediaș (cu 3-0, în șaisprezecimile de finală), Alesia Sfârlea, de la CSM Zalău (3-2, în optimi) și Mike Boroka, de la Liceul Teoretic “Nagy Mozes” Tg. Secuiesc (3-0, în sferturi), calificându-se în semifinale. În penultimul act, însă, târgumureșeanca a cedat cu 1-3 în fața Ioanei Sângeorzan, de la CSM Bistrița, fiind nevoită să se mulțumească, astfel, cu medalia de bronz. Trofeul a fost câștigat de Elena Zaharia, de la Farul Constanța, care a dispus în finală, cu 3-0, de Ioana Sângeorzan. La categoria junioare I, Ungvári Evelyn și-a asigurat prezența în sferturi, unde a pierdut, la mare luptă, cu 4-3, în fața Cameliei Mitrofan (Farul Constanța).