CS ELECTROMUREȘ ROMGAZ TG.-MUREȘ NU A IZBUTIT CALIFICAREA ÎN FINAL FOUR-UL LIGII CAMPIONILOR

Echipa feminină de popice CS Electromureș Romgaz Tg.-Mureș a încheiat la egalitate, scor 4-4, partida disputată pe teren propriu în compania echipei austriece BBSV Wien, contând pentru manșa secundă a sferturilor de finală. Mureșencele au totalizat mai multe popice doborâte (3.367-3.320), însă austriecele s-au impus la manșe câștigate, cu 13,5-10,5. În manșa I, desfășurată la 26 ianuarie, la Viena, gruparea austriacă s-a impus cu 5-3 (3.334-3.265 popice doborâte / 13,5-10,5 manșe câștigate). În urma acestui rezultat, echipa feminină de popice CS Electromureș Romgaz Tg.-Mureș a ratat calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor. Mehesz Anita și Safrany Anita, ambele cu câte 590 de popice doborâte, au fost cele mai bune jucătoare ale echipei antrenate de Orosz István și Seres Jozsef. Celelalte jucătoare de la CS Electromureș au într-un meci din etapa a XXVI-a a campionatului Belgiei. Golul a fost marcat de Bolasie, în minutul 90+2. Pentru Antwerp urmează, duminica viitoare, confruntarea din deplasare cu echipa lui Vladimir Screciu, Genk. Echipa lui Bölöni ocupă locul patru în clasament, cu 45 de puncte, iar Anderlecht este pe șase, cu 41 de puncte. Lideră în clasament este formația Genk, cu 57 de puncte.