GYOR, VICTORIE MUNCITĂ LA BUCUREȘTI. “TIGROAICELE” AU FOST RESPONSABILE CU GOLURILE SPECTACULOASE

Campioana României la handbal feminin, CSM București, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de Gyor ETO, deținătoarea Ligii Campionilor, cu scorul de 27-25 (14-10), și în partida retur din grupa a II-a. Cristina Neagu, aflată în recuperare, dar și în negocieri cu CSM pentru extinderea contractului, s-a aflat în tribună. Marcatoarele CSM București au fost Radicevic 6 goluri, Constantinescu 4, Lekic 4, Curea 3, Lazovic 3, Bazaliu 1, Omoregie 1, Manea 1, Hagman 1, Cvijic 1, iar de la Gyor s-au remarcat Groot 8, Oftedal 4, Kristiansen 4. Crina Pintea, pivotul naționalei României, a marcat 2 goluri pentru echipa ungară. La meci au asistat circa 4.000 de spectatori, din care peste 150 au fost susținători ai echipei oaspete. În urma rezultatului, Gyor are 15 puncte, fiind liderul grupei, urmată de CSM, cu 10. Ambele echipe au obținut anterior calificarea în faza sferturilor de finală ale competiției. Programul în continuare al campioanei României este: Krim - CSM (2 martie), CSM - Thuringer HC (8 martie). Meciurile din grupele principale au loc între 25 ianuarie - 10 martie 2019, cele eliminatorii din sferturi, în 5-7 aprilie (turul) și 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.