EVOLUȚIE DE EXCEPȚIE A MUREȘENCELOR LUTSCH ANNEMARIE, MONICA DUCA ȘI ANDREEA RĂCHITĂ, LA “TRANSILVANIA DANCE COMPETITION”

În perioada 22-24 februarie, la Casa de Cultură “Mihai Eminescu” din Târgu-Mureș, a avut loc concursul național de dans “Transilvania Dance Competition”, ediția a IV-a. Evenimentul a fost organizat de doamna coregraf Tunde Pasztor, având un juriu internațional alcătuit din Cosma Levi Lenon, Lili Stan, Paolo Londi, Maria Postelnicu, George Postelnicu și Daniel Milan. Pentru sportivi au fost trei zile grele de concurs, cu lacrimi, bucurii, zâmbete, emoții, oboseală, dar și cu rezultate pe măsură. În competiție au intrat și sportivele mureșene Lutsch Annemarie, Duca Monica și Răchită Andreea. La categoria de vârstă 10-12 ani, nivelul de performanță avansat, Lutsch Annemarie a obținut următoarele rezultate: locul 1 - secțiunea acrodance, solo, cu momentul ESCAPE; locul 1 - fantezie coregrafică, solo, cu momentul WOLF QUEEN; locul 1 - contemporan, solo, cu momentul Carmina Burana (cea mai grea secțiune cu 12 concurenți pe categorie); locul 2 - jazz, solo, cu momentul THE CAT; locul 2 - show dance, solo, cu momentul THE MASK. La categoria de vârsta 13-15 ani, nivel de performanță avansat, Lutsch Annemarie, alături de Duca Monica și Răchită Andreea, coregraf Ilie Rădulescu, s-a clasat pe locul 1 - secțiunea contemporan, trio, cu momentul EYES vs MINDE vs BODY; locul 1 - secțiunea fantezie coregrafică - Pirații din Caraibe, grup; locul 1 - acrobatic dance Cristalyze, grup. Pentru rezultatele obținute, Lutsch Annemarie a fost recompensată cu premiul special - cel mai bun moment de acro - 50 €; BURSA DI STUDIO, plus participare la MOMENT DANCE FESTIVAL, în Porto San Giorgio, oferită de directorul artistic, juratul PAOLO LONDI; BURSA di STUDIO DANCE Campus&Contest, în San Francesco Di Paola, oferită de maestra balerină, jurata Maria Postelnicu. Sportiva DUCA MONICA, a obținut la categoria de vârstă 13-15 ani, nivelul de performanță avansat, locul 1 - acrodance, solo, cu momentul Power girl; locul 3 - MTV Comercial, solo; locul 1 - trio contemporan, cu momentul EYES vs MINDE vs BODY, coregraf Ilie Rădulescu; premiul special - cel mai bun moment de acro -50 euro; BURSA DI STUDIO, plus participare la MOMENT DANCE FESTIVAL, în Porto San Giorgio, oferită de directorul artistic, juratul PAOLO LONDI; BURSA di STUDIO DANCE Campus&Contest, în San Francesco Di Paola, oferită de maestra balerină, jurata Maria Postelnicu. Sportiva Răchita Andreea a obținut, la categoria de vârstă 13-15 ani, nivelul de performanță avansat, locul 1 - contemporan, solo, cu momentul Speranța; locul 1 - trio contemporan, cu momentul EYES vs MINDE vs BODY, coregraf Ilie Rădulescu; BURSA DI STUDIO, plus participare la MOMENT DANCE FESTIVAL, în Porto San Giorgio, oferită de directorul artistic, juratul PAOLO LONDI; BURSA di STUDIO DANCE Campus&Contest, în San Francesco Di Paola, oferită de maestra balerină, jurata Maria Postelnicu.