SPORTIVII DE LA TIGER BUDO TÂRGU-MUREȘ, MEDALIAȚI LA CAMPIONATUL NAȚIONAL DE KARATE KYOKUSHIN

Sala Sporturilor din Târgu-Mureș a găzduit sâmbătă, 16 martie, Campionatul Național de karate kyokushin, competiție organizată de clubul târgumureșean Tiger Budo, sub umbrela Federației Române de Arte Marțiale. Întrecerile au fost rezervate categoriilor de copii (cu vârste între 13-14 ani), juniori (17-18 ani) și seniori. Noutatea ediției 2019 a constat în concursul de para-karate, pentru persoanele cu dizabilități care practică arte marțiale, indiferent de stil. Clubul Tiger Budo, condus de Sensei Traian Dumbrăvean (4 DAN), a fost reprezentat de 26 de sportivi (dintre care 10 seniori, 5 juniori, 5 copii și 6 la categoria para-karate), care au cucerit împreună 29 de medalii, dintre care 6 de aur, 13 de argint și 8 de bronz. Iată rezultatele obținute de componenții clubului Tiger Budo: categoria copii (13-14 ani) - Tudor Barnea a obținut locul 1 la kumite (minimum 45 kg) și locul 2 la kata; Rareș Fărcaș - locul 2 la kumite (minimum 45 kg); Darius Sălăgean - locul 3 la kumite (minimum 55 kg), iar Darius Colcer și Diana Leuca, deși au avut prestații bune, s-au situat pe locurile 5 la categoria de greutate aferentă fiecăruia; categoria juniorilor a fost reprezentată de Tudor Cerghizan - locul 1 kata și locul 3 kumite (minimum 80 kg); Eduard Horvath - locul 3 kumite (minimum 70 kg); Victor Mureșan - locul 2 kata și locul 5 kumite; Norbert Tanaszi - locul 2 kumite (minimum 70 kg) și de Andreea Ungur, care a obținut locul 3 la kumite (minimum 60 kg) și locul 3 la kata; la categoria seniori - Consuella Albert - locul 2 kumite (minimum 55 kg); Eniko Balazs – locul 1 kumite (minimum 55 kg) și locul 1 kata; Andrea Căbuz - locul 3 kumite (minimum 50 kg); Annamaria Căbuz - locul 3 kumite (minimum 50 kg); Alexandrina Cocan - locul 2 kumite (minimum 55 kg); Petruța Iusan - locul 2 kumite (minimum 65 kg), Ilona Markus - locul 2 kumite (minimum 60 kg); Ovidiu Mașca - locul 3 kata; Ioana Matei - locul 3 kumite (minimum 60 kg); Alina Moga - locul 2 kumite (minimum 75 kg); Tiberiu Pop - locul 1 kumite (minimum 75 kg); Ervin Simon - locul 3 kumite (minimum 75 kg); Camelia Ștefan - locul 3 kumite (minimum 55 kg); Norbert Szabó - locul 1 kumite (minimum 65 kg); Gabriel Tonch - locul 2 kumite (minimum 85 kg) și locul 2 kata. La categoria para-karate, clubul Tiger Budo Tg.-Mureș a cucerit 7 medalii de aur, 3 de argint și 5 bronz.