VICTORIE LA LIMITĂ PENTRU ROMÂNIA U21 ÎN MECIUL CU DANEMARCA U20

România U21 la fotbal a câștigat cu 1-0 amicalul cu Danemarca U20, dar Mirel Rădoi spune că a fost nemulțumit de atitudinea unor jucători care, din dorința de a-l impresiona, au jucat prea individual. Naționala de tineret a terminat turneul din Spania cu un succes în fața naționalei sub 20 de ani a Danemarcei. Mirel Rădoi și-a lăudat jucătorii pentru victorie, dar spune că a fost nemulțumit de unele momente din joc. “Din punct de vedere al strategiei pe care am avut-o pentru aceste două partide, în mare parte aspectele tactice le-am acoperit. Cu un minus pentru partida cu Spania. Dar astă seară, așa cum le-am spus și băieților după meci, mi-au plăcut cele 80 de minute, pentru că în ultimele 13-14 minute chiar nu mi-a plăcut. Părea un haos, toată lumea voia să dea gol, toată lumea voia să marcheze și ne-am pierdut organizarea. Dar îi felicit pentru cele 80 de minute astă-seară, cum la fel am avut momente când am jucat bine și contra Spaniei. (Despre ultimele 10 minute, părea că toți vor un loc pentru EURO) E normal pe undeva lucrul ăsta, dar ei știu foarte bine că eu nu mă uit la astfel de detalii, goluri sau pase de gol, pe mine mă interesează ca fiecare să demonstreze în cadrul echipei că merită să facă parte din acest lot. Ceea ce mă interesează cel mai mult, ca valoarea individuală să fie pusă în slujba colectivului. Altfel nu vom avea mare succes, indiferent de adversarul pe care îl vom întâlni. Dacă va încerca fiecare jucător să decidă de unul singur o fază sau un meci, vom avea mari probleme, indiferent pe cine vom întâlni. Era unul din planuri ca, înfruntând în această seară Danemarca, o generație pe care o vom întâlni în septembrie, să încercăm și noi să le dăm câteva minute celor care vor prinde campania următoare, pentru că nu mai avem date și meciuri când să jucăm. În iunie începe Campionatul European și, după aceea, direct, în septembrie, meciurile oficiale din preliminarii”, a declarat Mirel Rădoi.