UNDER 19 - ROMÂNIA ÎNVINGE AZERBAIDJANUL ȘI ÎNCHEIE PE LOCUL 2 LA “ELITĂ”

Reprezentativa Under 19 încheie grupa de la Turul de Elită pe locul locul al doilea, cu 4 puncte acumulate, după victoria cu 4-0 obținută marți, 26 martie, împotriva Azerbaidjanului. Tricolorii au învins categoric Azerbaidjanul, însă victoria nu a fost suficientă pentru a se califica la turneul final, întrucât la această categorie de vârstă merge la EURO doar prima clasată în grupă. Selecționata noastră a deschis scorul rapid, prin Valentin Mihăilă (7), care a reușit o “dublă”, după ce a mai înscris o dată în minutul 20. Al treilea gol i-a aparținut fundașului Andrei Rus (29), care a marcat din pasa lui Banyoi. Intrat în minutul 73 în locul lui Sefer, jucătorul lui Real Madrid, Alexandru Țîrlea, a închis tabela în prelungiri, înscriind în minutul 90+2. Rezultatele Grupei 1 de la Turul de Elită: Irlanda - România 5-0, Azerbaidjan - Rusia 0-0, Irlanda - Azerbaidjan 3-1, Rusia - România 0-0, România - Azerbaidjan 4-0, Rusia - Irlanda 0-2. Clasament: Irlanda - 9p, România - 4p, Rusia - 2p, Azerbaidjan - 1p. Pentru a se califica la Campionatul European U19 găzduit de Armenia, în iulie, România trebuia să câștige grupa.