ROMÂNIA A ÎNCHEIAT PE LOCUL 3 PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEANULUI U19

Turneul de calificare s-a disputat în Macedonia de Nord, acolo unde tricolorii au obținut o victorie, 7-2 cu selecționata țării gazdă, și au pierdut, 4-5, în fața câștigătoarei grupei, Ucraina. În fața Belgiei, jucătorii pregătiți de Endre Kacso au deschis scorul după primul minut de joc prin Crișan, dar scorul la pauză a fost 1-1. La reluare, Belgia a marcat pentru 2-1, apoi Gavrilă a văzut cartonașul roșu și nu a mai putut să ajute echipa. S-a terminat 4-1, iar tricolorii încheie grupa pe poziția a treia. Toate rezultatele din grupă: Ucraina - Belgia 3-2, Macedonia de Nord - România 2-7 (26 martie); România - Ucraina 4-5, Macedonia de Nord - Belgia 0-9 (27 martie); Belgia - România 4-1, Ucraina - Macedonia de Nord 6-1 (29 martie). Clasament: 1. Ucraina 9p (14-7), 2. Belgia 6p (15-4), 3. România 3p (12-11), 4. Macedonia de Nord 0p (3-22). Doar prima clasată, Ucraina, a obținut calificarea la turneul final găzduit de Letonia (Riga), în septembrie. Din lotul României pentru turneul de calificare a făcut parte și jucătorul Robert Crișan de la CSM Târgu-Mureș.