14 TROFEE CUCERITE DE HALTEROFILII ROMÂNI, LA EUROPENELE DIN GEORGIA!

Ediția din acest an a Europenelor de haltere pentru seniori, desfășurată în localitatea georgiană Batumi, competiție de valoare Gold în opțiunea Federației Internaționale, echivalentă cu un campionat al lumii, a oferit puncte pentru Jocurile Olimpice de anul viitor. Le-au primit și șapte dintre reprezentanții noștri, care au urcat de 14 ori pe podium. Performere au fost Elena Andrieș și Loredana Toma, legitimate la clubul bucureștean Olimpia, care au câștigat câte trei medalii din cel mai strălucitor metal. Andrieș, 24 ani, care a evoluat la categoria 49 kilograme a smuls 87, a aruncat 103, totalizând 190 kilograme. Toma, cu un an mai mică, și-a spulberat efectiv adversarele la categoria 64, reușind 102 kilograme la smuls, 127 la aruncat și 239 la total. Au urmat-o Irina Lepșa, de asemenea de la Olimpia, 102 la smuls, argint, 127 la aruncat, bronz, 229 la total, probă olimpică și Zoe Smith, Marea Britanie, 96, 128, 224. Bianca Molie, o altă sportivă de la clubul Olimpia, înscrisă la categoria 71 kilograme, a luat un argint la smuls, cu 101 și un bronz la total, 215. Au mai urcat pe a treia treaptă a podiumului Cosmina Pană, SCM Bacău, 45, 65 kilograme la smuls și Florina Hulpan, CSA Steaua, 59, 117 la aruncat. Băcăuanca a ocupat locul 4 la total, cu 149 kilograme, rezultate care au plasat România pe locul al doilea în ierarhia pe medalii și pe al treilea în cea pe puncte, după Rusia și Turcia. Singurul dintre băieți care a intrat în posesia unei medalii a fost dinamovistul Cristian Luca, 55, cu 111 kilograme la smuls. Ca și Pană, a încheiat al patrulea la total, 134. Au participat 322 de sportivi, reprezentând 39 de națiuni la masculin și 34 la feminin. Printre aceștia s-au aflat cei mai buni halterofili ai lumii, georgianul Lasha Talakhadze, 25 ani, care a stabilit trei recorduri mondiale la categoria plus 105, 218 kilograme la smuls, 260 la aruncat, 478 la total și iberica Lidia Valentin, 35 ani, multiplă medaliată olimpică, mondială și europeană la 76. Valentin a încheiat pe prima poziție la smuls, 108, dar avea să fie întrecută de belarusa Daria Naumaeva la aruncat și total, cu trei (133 față de 136), respectiv un singur kilogram (241 față de 242).