ROMÂNIA A ÎNCHEIAT CAMPIONATELE EUROPENE DE CANOTAJ CU ȘASE MEDALII

Delegația României s-a întoars cu șase medalii de la Campionatele Europene de canotaj din Elveția: una de aur, patru de argint și una de bronz. Echipajul feminin de 8+1 al României a câștigat, duminică, medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj de la Lucerna. Echipajul României este format din Cristina-Georgiana Popescu, Amalia Bereș, Mădălina-Gabriela Cașu, Roxana Parascanu, Beatrice-Mădălina Parfenie, Iuliana Popa, Maria-Magdalena Rusu, Roxana-Iuliana Anghel, Daniela Druncea. Româncele au încheiat cursa în 06:03.490, fiind urmate de Marea Britanie (06:03.550) și Rusia (06:06.380). Duminică au obținut medalii de argint la Lucerna și echipajele de dublu rame masculin (Marius Cozmiuc/Ciprian Tudosă) și feminin (Adriana Ailincăi/ Maria Tivodariu), cel de dublu vâsle feminin (Nicoleta-Ancuța Bodnar și Geanina Simona Radis), dar și cel de 4 rame feminin (Ioana Vrînceanu, Viviana Bejinariu, Mădălina Bereș și Denisa Tîlvescu). Sportivii din România au câștigat și o medalie de bronz, la dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu/Marian-Florian Enache). România a trimis 11 echipaje la Lucerna și un total de 41 de sportivi. Performanța din acest an este asemănătoare celei de anul trecut, când tricolorii au revenit cu șapte medalii de la Campionatele Europene. Atunci s-au cucerit, însă, trei medalii de aur, care au dus România pe primul loc în clasamentul pe medalii.