MISIUNE ÎNDEPLINITĂ PENTRU TRICOLORI ÎN MALTA: VICTORIE CU 4-0!

România a câștigat clar, scor 4-0, după o primă repriză perfectă în care a marcat de trei ori, prin “dubla” lui Pușcaș și eurogolul reușit de Chipciu. După pauză, Dennis Man a stabilit scorul final. În acest moment, echipa lui Contra se află la egalitate de puncte - 7, cu Suedia, în spatele Spaniei. Selecționerul Cosmin Contra a făcut șapte modificări în echipa de start față de meciul de la Oslo, Norvegia-România, 2-2, introducându-i pe Nedelceru, Cristea, Bancu, Tudor Băluță, Maxim, Marin, Ianis Hagi. Tricolorii bifează o victorie obligatorie în lupta pentru calificarea la turneul final al EURO 2020 și, profitând de victoria Spania contra Suediei, îi egalează pe nordici în clasament. Următoarele partide ale tricolorilor din preliminarii sunt cu Spania, pe 5 septembrie, și Malta, 8 septembrie, ambele pe teren propriu. Eliminat în partida de pe stadionul Ta'Qali, după ce a primit două cartonașe galbene, Alexndru Chipciu va ratat meciul cu ibericii de pe Arena Națională. La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară. Clasament: 1. Spania - 12 puncte, 2. România - 7p, 3. Suedia - 7p, 4. Norvegia - 5p, 5. Malta - 3p, 6. Feroe - 0p.