VICTORIE PENTRU LEWIS HAMILTON ÎN MARELE PREMIU DE F1 AL CANADEI!

Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 al Canadei. El a câștigat, de o manieră neobișnuită, Marele Premiu al Canadei pe circuitul pe care acum 12 ani obținea prima sa victorie în Formula 1. Sebastian Vettel a plecat din pole position și a condus cursa de la un capăt la celălalt, însă un incident petrecut în turul 48 a fost decisiv. Neamțul a ieșit în decor, iar la revenire a comis o reintrare periculoasă pe circuit. Comisarii l-au penalizat cu cinci secunde și, chiar dacă a trecut primul linia de sosire, Vettel a terminat al doilea. Pe 3 s-a clasat Leclerc. La final, pilotul de la Ferrari nu și-a putut ascunde frustrarea și a încercat să schimbe măcar simbolic câștigătorul. Lewis Hamilton a câștigat pentru a cincea oară în acest sezon și a ajuns la șapte succese în Canada. După o treime din sezon, Mercedes are victorie în fiecare etapă, iar Hamilton s-a distanțat la 29 de puncte de urmăritorul său, coechipierul său, și la 62 de rivalul Vettel.