“ACEASTĂ FINALĂ LE-A FOST LUATĂ BĂIEȚILOR!”

Selecționerul echipei naționale de tineret, Mirel Rădoi, a mărturisit că nu are ce să le reproșeze tricolorilor U21 după înfrângerea cu Germania, punctând că România merita să joace finala. “Îmi pare rău pentru băieți, pentru că i-am văzut foarte dezamăgiți în vestiar, dar i-am îmbărbătat și le-am spus că asta îi obligă să facă o performanță foarte mare și anul viitor, la Tokyo. Eu nu pot fi decât fericit, pentru că băieții m-au făcut să mă simt astfel. Îmi pare rău pentru ei și situația creată. Trebuie să tragem concluziile necesare, de ce nu am reușit să ne ridicăm și în repriza a doua la același nivel. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj, pentru că ar suna prea românește. Nu vreau să iau din meritele Germaniei, dar băieții noștri meritau să joace finala. Această finală le-a fost luată. Nu am văzut faza, dar din ce am înțeles, penalty-ul s-a dat cam ușor”, a declarat Mirel Rădoi. România a fost învinsă, joi, la Bologna, cu scorul de 4-2 (1-2), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret. Tinerii “tricolori” au condus la pauză, cu 2-1. Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală. Au marcat: Pușcaș '26 (p), '44 / Amiri '21, '90+4, Waldschmidt '51 (p), '90.