NORBERT TANASZI, CAMPION EUROPEAN LA KARATE KYOKUSHIN

Praga a găzduit, la sfârșitul săptămânii trecute, Campionatul European de Karate Kyokushin, rezervat categoriilor cadeți, juniori și tineret, precum și calificările pentru Campionatul Mondial din acest an, din Japonia, la senioare. România a fost reprezentată de 27 de sportivi, care au cucerit în total 10 medalii, dintre care 3 de aur și 7 de bronz. Unul dintre performerii delegației tricolore a fost Norbert Tanaszi, de la CS Tiger Budo Târgu-Mureș, care a cucerit medalia de aur și titlul continental la kumite juniori. Prestații meritorii au avut și ceilalți doi karateka de la Tiger Budo, prezenți în lotul României, respectiv Horvath Eduard și Andreea Ungur, primul clasându-se pe locul V la kumite cadeți. Sportivii mureșeni sunt pregătiți de Sensei Traian Dumbrăvean (4 DAN). La competiția de la Praga au participat peste 470 de sportivi din 25 de țări, România ocupând locul VI în clasamentul pe națiuni.