S-A DECIS FINALA COPEI AMERICA 2019. SURPRIZĂ URIAȘĂ!

Naționala statului Peru a învins surprinzător în semifinale Chile, cu scorul de 3-0. Peru va juca finala Copei America 2019 contra Braziliei. Nimeni nu miza pe naționala statului Peru drept finalistă la Copa America 2019. Ricardo Gareca, selecționerul argentinian al peruanilor, a calificat însă prima reprezentativă într-o finală de Copa America pentru prima dată în ultimii 44 de ani. A făcut-o după un parcurs excelent și o semifinală de vis contra naționalei statului Chile, de două ori câștigătoare a competiției. Edison Flores a deschis scorul în minutul 20 pentru peruani, iar cu cinci minute înainte de pauză, Yotun a făcut 2-0. Vedeta peruanilor, Guerrero, a marcat al treilea gol în prelungirile meciului, iar Peru s-a calificat într-o finală pe care o va disputa contra țării gazdă, Brazilia. Succesul peruanilor n-ar fi fost însă posibil fără Pedro Gallese, un portar în vârstă de 29 de ani, care evoluează la Alianza Lima. Titularul naționalei peruane a făcut minuni între buturi și i-a determinat pe cei de la MARCA să titreze: “Așa arată meciul perfect pentru un portar”. La scorul de 2-0, Gallese a intervenit miraculos în fața atacanților adverși, iar Beausejour, Vargas sau Alexis Sanchez și-au pus mâinile în cap după intervențiile goalkeeper-ului peruan. Mai mult, în prelungirile meciului, acesta a apărat și o lovitură de la 11 metri. Finala Copei America 2019 se joacă duminică, de la ora 23.00, ora României. Brazilia și Peru se vor înfrunta pe Estadio do Maracana.