TRANSILVANIA MULTISPORT TRIATHLON EUROPEAN CHAMPIONSHIPS, LA FINAL

Katrina Rye (Marea Britanie) și rusul Andrey Bryukhankov sunt noii campioni europeni la Triatlon pe Distanță Medie, în urma concursului desfășurat duminică la Sângeorgiu de Pădure și Lacul Bezid, întrecere cu care s-a încheiat Transilvania Multisport Triathlon European Championships din județul Mureș. La Elite fete, locul secund i-a revenit Ewei Bugdol (Polonia), în timp ce ucrainianca Liliya Baranovska a cucerit medalia de bronz. La Elite masculin, Bryukhankov a fost secondat de portughezul Filipe Azevedo, iar pe locul al treilea s-a clasat Domen Dornik din Slovenia. Vești bune pentru delegația României. Boga Balázs a cucerit medalia de aur la Age Group, categoria 18-19 ani, iar Mihai Vigariu (35-39) și Răzvan Ene (45-49) au intrat în posesia medaliilor de bronz. La Aquabike, o competiție rezervată amatorilor, țara noastră a obținut două medalii de aur, prin Erik Rogoz Lorincz (18-19 ani) și Andreea Teodora Bălan (20-24), una de argint, prin Menyhárt Zsuzsa, și una de bronz, prin Adrian Bianu (65-69 ani). Festivitatea de premiere la ambele campionate a avut loc duminică seara, la Amfiteatrul din Cetatea Medievală, ceremonia de închidere fiind precedată de un spectacol medieval oferit de Cavalerii Ordinului Lup. Festivalul de multisport s-a încheiat cu un concert susținut de Vizi Imre. Cel mai mare eveniment multisport găzduit vreodată de județul Mureș a fost organizat de Federația Română de Triatlon, Clubul Master Ski&Bike și SportLife Multimedia Events, în parteneriat cu Primăria municipiului Târgu-Mureș și cu sprijinul Consiliului Județean Mureș. Transilvania Multisport Triathlon European Championships a beneficiat de ajutorul SportLife Group, Master Druck, Texaco Havoline, Accenture, Isostar, Enel, Uniqa, Tușnad, PEAK Sport România, Easy Rider, TYR, Direcției Județene pentru Sport și Tineret Mureș, Salvamont Mureș și Direcției Poliției Locale Târgu-Mureș. Parteneri media au fost Telekom Sport, Europa FM, Radio România Târgu-Mureș, Marosvásárhelyi Rádió, Zi-de-zi, Cuvântul liber și Népújság.