ROMÂNIA A CÂȘTIGAT SILVER LEAGUE LA VOLEI FEMININ

Reprezentativa feminină de volei a României a câștigat competiția Silver League, după ce a învins dramatic formația Sloveniei, în manșa a doua a finalei, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-14, 25-17) și 15-12 în “setul de aur”, ieri, în Sala Polivalentă din Alexandria. Învinse în Slovenia cu 3-1, în manșa-tur a finalei, româncele au reușit să se impună fără probleme în cele trei seturi și au dus meciul la “setul de aur”, în care jocul a căpătat accente dramatice: româncele au condus după primele puncte, Slovenia a egalat la 4, iar apoi a preluat inițiativa, desprinzându-se pe tabelă la 9-5 și 10-7. România a revenit remarcabil și a egalat, 10-10, iar apoi a trecut în avantaj, 11-10. Slovenia a echilibrat scorul, 11-11, dar echipa antrenată de Luciano Pedulla a reușit trei puncte consecutive și a tranșat soarta meciului, câștigând după o oră și 23 de minute de joc efectiv. Adelina Budai-Ungureanu, cu 21 de puncte, a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, din care s-au mai remarcat Roxana Iancu (13 puncte), Ariana Pîrv (13) și Francesca Alupei (12). Lana Scuka s-a evidențiat de la învinse, cu 10 puncte. Meciul a fost arbitrat de Laszlo Adler (Ungaria) și Aleksandar Vinaliev (Bulgaria). Prin această victorie, România a obținut și biletul pentru ediția din 2020 a Golden League. Duminică, echipa masculină a României va juca manșa retur a finalei Silver League, contra Greciei, la Alexandria, după 3-2 în deplasare. Ambele echipe ale României sunt calificate la Campionatele Europene de anul acesta.