FINALA EURO 2019: SPANIA U21 - GERMANIA U21 2-1. “LA ROJITA” ESTE NOUA CAMPIOANĂ EUROPEANĂ

Spania a câștigat Euro 2019, la fotbal, după ce a învins în finală Germania cu scorul de 2-1. Fabian Ruiz și Dani Olmo au marcat pentru iberici, Amiri (cu ajutorul lui Vallejo) a redus din handicap pentru nemți. Spaniolii au controlat în totalitate prima parte a meciului, dar după pauză, elevii lui Kuntz au ieșit ceva mai hotărâți de la cabine. Nu au avut prea mult noroc și nici suficientă capacitate de efort și concentrare pentru a crea o presiune mare la poarta lui Sivera. Cei care au marcat au fost tot spaniolii, prin Dani Olmo. Fotbalistul lui Dinamo Zagreb a finalizat o acțiune prelungită de atac, la care același Fabian Ruiz a șutat foarte bine și l-a obligat pe portarul Nubel să greșească. La 2-0, Spania putea să mai înscrie. A fost mai întâi șansa mare de gol a aceluiași Ruiz, apoi bara lui Carlos Soler. Nemții au revenit pe final și au marcat prin Amiri, al cărui șut a fost deviat de Vallejo în poarta Spaniei. Waldschimdt, golgheterul competiției, avusese în vârful bocancului golul de 2-1 cu câteva minute mai devreme. S-a terminat 2-1 pentru “La Rojita”, care câștigă turneul final din Italia și San Marino, deși debutase cu o înfrângere în fața italienilor. Pentru Spania a fost a cincea oară când a cucerit trofeul european. O performanță prin care egalează chiar țara gazdă a turneului final, Italia. Peste 20 de mii de oameni au asistat la finala dintre Spania și Germania. Meciul a fost însă lipsit de spectacolul din tribune. Cei mai înflăcărați au părut a fi, culmea, italienii. Fanii locali au strigat în câteva rânduri numele echipei locale și a orașului gazdă al finalei. Nimic din atmosfera spectaculosă creată de fanii români, la meciurile echipei lui Mirel Rădoi. A fost o finală care a simțit parcă lipsa “tricolorilor” și a suporterilor echipei naționale.