TREI ECHIPE ROMÂNEȘTI JOACĂ ÎN EUROPA LEAGUE

Astăzi, trei echipe vor evolua în turul secund al Europa League la fotbal. FCSB merge în Armenia, pentru duelul cu Alașkert. Craiova joacă în Ungaria, cu Honved Budapesta, iar Viitorul înfruntă Gent, tot în deplasare. Program: Alașkert - FCSB, ora 20.00, pe Pro TV; Honved Budapesta - Craiova, de la ora 19.55, pe Look Sport; Gent - Viitorul, de la 21.30 (posibil pe TVR).

Cum a ajuns Viitorul să joace contra lui Gent

Cu o săptămână înaintea turului secund din Europa League, UEFA a anunțat oficial că Viitorul va juca împotriva lui KAA Gent. Formația KV Mechelen a fost exclusă din cupele europene, astfel că Antwerp, adversara inițială, a urcat în turul al treilea, iar Gent a intrat în turul secund. Mechelen a fost exclusă la inițiativa Tribunalului Belgian de Arbitraj Sportiv (CBAS), din cauza unui meci suspectat de blat. Pe 11 martie 2018, Mechelen s-a duelat cu Waasland-Beveren, iar conform surselor din Belgia, jocul a fost unul aranjat. Mechelen a câștigat Cupa Belgiei și de aceea putea juca în preliminariile Europa League. Belgienii au informat însă UEFA cu privire la decizia internă pe care au luat-o, iar forul continental a decis că Mechelen nu poate participa în cupele europene. Așadar, Viitorul se va duela cu Gent, Antwerp va intra direct în turul trei preliminar din Europa League, iar Standard Liege va intra direct în grupe. Decizia este definitivă.