LUPTĂTORUL BIRO KRISZTIAN, MEDALIAT CU ARGINT LA CAMPIONATUL MONDIAL DE LA SOFIA

Luptătorul de la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureş, Biro Krisztian, a cucerit, miercuri seara, medalia de argint la Campionatul Mondial de la Sofia, rezervat categoriei cadeţi, după ce a pierdut, în finala categoriei 71 kg, cu 13-11, în faţa rusului Soslan Albertovitch. Sportivul târgumureşean s-a calificat în finală, după ce a trecut, pe rând, de israelianul Timur Bartov, în optimile de finală (11-0), de suedezul Makota Stroem, în sferturi (13-4) şi de iranianul Abolfazl Jamal Valipourkhatir, în semifinale (12-5). Argintul obţinut de Biro Krisztian este prima medalie cucerită de România la competiţia din Bulgaria. Celălalt luptător de la CSS Târgu-Mureş, prezent la Mondialele de la Sofia, Alexandru Matea, a pierdut în calificările categoriei 60 kg, cu 4-0, în faţa lui Akniyet Tulegenov, din Kazahstan. Luptătorii de la CSS Târgu-Mureş sunt pregătiţi de antrenorii Fazakas Csaba, Vlad Dragoş şi Gyarmati Ferenc.